Sklepní vinárna U Františka

Sklepní vinárna U Františka

o restauraci u Františka

Rádi Vás přivítáme v nově otevřené sklepní restauraci „U Františka“ v Podivíně. Restaurant se nachází na ulici Komenského č. 264 ve středu města, na hlavní silnici směřující do turisty oblíbeného městečka Lednice. Pro úplnou orientaci, sklepní restaurant se nachází nedaleko římskokatolického kostela, s ojedinělým tvarem věže. Z obou stran budovy jsou dvě parkoviště.

Pohoštění nabízíme v příjemném prostředí zrekonstruovaných historických sklepů. Restaurace se dělí na dvě místnosti jedna se sloupem druhá s klenutou vazbou z cihel, zde tolerujeme kouření. Součástí provozovny je také posezení na letní zahrádce pod slunečníky ve dvoře. S kapacitou 50 míst. Zde podáváme běžně denní menu a nápoje. Stojany na parkování pro cykloturisty. Pro zábavu ruské kuželky.

  • Špičková vína z naší oblasti, velmi dobré rozlévané sudové víno.
  • Celý sortiment jídel a nápojů uvádíme v jídelním a nápojovém lístku -> zde

Nabízíme výběr z masitých i bezmasých jídel, saláty, deserty, zmrzlinové poháry, sezonní dobroty.

Pořádáme také různé akce jako: "Dny zvěřinových specialit", "Svatomartinská husa", se Svatomartinským vínem, sv.Valentýna a večery s cimbálovou muzikou.

O historii vinárny:

První zmínka o tomto sklepu se datuje do doby před Napoleonské. Místnost s klenutým stropem a místnost se sloupem uprostřed, jsou tedy staré asi 250 let. Zeď v místnosti se sloupem, smeřující do ulice Komenského je podle názoru příznivců zabývajících se historií, součástí nebo spíš pozůstatkem vstupní brány, tzv. "Hustopečské", do opevněného královského města Podivín. Fakt, že v těchto místech vstupní brána byla nasvědčuje přítomnost nedaleké „prachárny“ asi 80m v ulici Dolní Valy. Prachárna-sklad střelného prachu a munice na obranu města. Původně tento sklep sloužil jako obydlí. Okolní terén byl v té době asi jen půl metru nad podlahou sklepa.

Další záznamy z kronik říkají – „že zde byla palírna lihu, kterou v roce 1890 přestavěl tehdejší majitel Michael Weigl na hostinec, pro hosty hlavně izraelského vyznání. Dvorní trakt jest postaven ve svahu někdejšího hradebního příkopu, jehož vysoká zeď ze strany dvora jest opevněna pilíři, jaké vídáme u staveb z doby středověku“. Potud kronikář v roce 1924. Po výměně několika majitelů zde byl hostinec až do roku 1958. V tomto roce se vkládá právo vlastnické podle notářské kupní smlouvy, na jméno „Služby města Podivína v Podivíně“ k celku. A v roce 1964 zde komunální služby spouští provozy – pánské a dámské kadeřnictví, klempířství, malíři natěrači, zámečnictví, a ve dvoře garáže taxi služby. Komunální služby zde byly do začátku devadesátých let. Následně tyto budovy se stávají majetkem města Podivín. Od roku 2001 se stávají majiteli manželé František a Božena Čapkovi, kteří v té době zde provozují pivnici „U Rozverů“. Během následujících let zde budují kadeřnictví a následně toto mění na ubytovnu "Penzion Boženka." V květnu roku 2009 po dvouletém úsilí a nemalých investic zde otevírají další provoz, sklepní restaurant „U Františka“. Také zásluhou projektové firmy OK Atelier pod vedením p. ing Dalibora Klusáčka a stavební firmy p. Jiřího Škardy a jeho pracovníků vznikla tato kouzelná sklepní restaurace.

Zobrazit vše

Několik snímků

obr obr obr

Kontaktní info


Restaurace u Františka

Věra Gardášová

Komenského 264/20

691 45   Podivín


Tel.: 723 445 935

E-mail: joseffotbal@seznam.czCopyright © - 2013 Restaurace u Františka | All rights reserved