Psí sporty

Agility

Součástí našeho zařízení je krytá výcviková hala a venkovní hřiště, které slouží mimo jiné pro výcvik agility, a to jak pro psy umístěné v útulku, tak i pro zájemce z řad veřejnosti.

O agility

Inspirací pro tento poměrně mladý sport byly koňské parkúry, kdy Peter Meanwell v roce 1978 agility poprvé představil veřejnosti na Crufově výstavě v Anglii. Tímto spustil vlnu zájmu a nadšení o tento sport. V roce 1980 Kennel Club ustanovil řád agility a uspořádal první oficiální závody. V devadesátých letech dorazilo agility i do Čech. Po těžkých začátcích byl díky nadšencům v roce 1992 založen Klub agility ČR a tím začala doba strmého vývoje i neustále stoupajícího zájmu o tento krásný sport.

Klub agility ČR se řídí řádem agility, jenž vychází z mezinárodního reglementu agility FCI. V preambuli je vystiženo asi to nejpodstatnější: Agility je výchovná i zábavná činnost psovoda se psem. Podle nároků na výkon lze agility provozovat jako rekreační hru nebo vrcholový sport. Je určen pro psy všech plemen a psovody všech věkových skupin. Je to bezkontaktní sport se zvláštním důrazem na úzký a přátelský vztah s psovodem a radostí z pohybu, ve kterém pes bez vodítka a obojku překonává pod vedením psovoda různé překážky. Ze strany psovoda vyžaduje rychlé reakce, promyšlené vedení psa i sportovní výkon při běhu se psem. Oběma by mělo přinášet radost a prohlubovat jejich partnerský vztah.“

Lze říct, že agility není ani tak sport jako spíš životní styl. Přináší nevšedně blízký, důvěrný vztah mezi psovodem a jeho psem, spoustu radosti, zážitků a pocitu souznění s tolik odlišným živočišným druhem, ale přesto nejlepším přítelem člověka.

Přijďte si vyzkoušet agility!
Přejít nahoru