O nás

Ve zkratce…

Zabýváme se péčí o opuštěné, toulavé a týrané psy, provozujeme psí hotel. Dále přibližujeme kynologické aktivity, sporty a jiné činnosti spojené se psy široké veřejnosti a hlavně studentům a dětem. Poskytujeme také netradiční metody pomoci nemocným či jinak handicapovaným lidem (canisterapie, výcvik psů pro canisterapii).
Jsme smluvním pracovištěm, které po dohodě zajišťuje preklinickou praxi studentů Veterinární univerzity Brno, fakulty veterinárního lékařství, individuální praxe studentů Církevní školy Plzeň, oboru Ekologie a životní prostředí, Střední odborné školy veterinární v Českých Budějovicích a Střední odborné školy v Hořovicích.
O nás

Historie

Historie útulku pro psy v Borovně se začala psát okolo roku 2011. V té době jsme pomáhali v Ekocentru ve Spáleném Poříčí a nebylo výjimkou, když se zde objevil zaběhnutý nebo týraný pes a i přesto, že se Ekocentrum zaměřuje na živočichy z volné přírody, bylo nutné zajistit péči i těmto nalezencům.

Situaci jsme se rozhodli řešit, bylo založeno občanské sdružení Storgé a po písemné podpoře starostů největších měst a obcí regionu Plzeň – jih (Blovice, Spálené Poříčí, Nezvěstice, Nepomuk, Rokycany, Starý Plzenec…) jsme se rozhodli vybudovat zařízení, kam by bylo možné tyto psy umístit.

Po několikaměsíčních přípravách se nám naskytla možnost odkoupit zemědělský objekt v obci Borovno a postupně ho přestavět na útulek pro psy. Obec Borovno leží v krásné krajině na okraji brdských lesů a je zároveň dobře dostupná díky své poloze při silnici Plzeň – Rožmitál pod Třemšínem – Příbram. Ani z dálnice Plzeň – Praha to není daleko, stačí sjet v Rokycanech na exitu 62 a dále pokračovat směr Mirošov a Příkosice. Neujedete více než 20 km.

Protože rekonstrukce objektu v dezolátním stavu je finančně náročná záležitost, rozhodli jsme se zažádat o dotace z Operačního programu Životní prostředí a z Fondu soudružnosti FSDíky dotační podpoře v roce 2013 i vlastnímu spolufinancování jsme zahájili stavbu a  vybudování útulku nestálo téměř nic v cestě.

Postupem času se činnost sdružení Storgé rozšiřovala o sportovní, výukové a také sociální aktivity a z těchto důvodů byl objekt přestavěn i pro tyto účely.  Velikost budovy nám to naštěstí umožnila a mohla tak mimo jiné vzniknout i společenská a výcviková hala o rozloze 200 m2.

Hlavní stavební a rekonstrukční práce skončily v dubnu roku 2015, kdy byl útulek zkolaudován, zprovozněn a přijal první psí obyvatele. K oficiálnímu otevření pak došlo 21. května 2015 za přítomnosti pozvaných starostů měst a obcí a zástupců kraje.

útulek Borovno

Protože objekt neslouží jenom jako útulek pro psy, rozhodli jsme se pro komplexní název Víceúčelové zařízení a útulek pro psy Borovno, ze kterého je více patrné, že poskytujeme i další služby.

Velmi žádaný a využívaný je i jako hotel pro psy, kde je možné dočasně ubytovat čtyřnohého kamaráda nejen v době dovolených, služebních cest nebo lázní, ale třeba i v čase nečekaných hospitalizací či řešení náročných rodinných situací. Poskytujeme pravidelné vycházky, péči a krmení dle instrukcí majitele. Samozřejmostí je vlastní vytápěný kotec s venkovním výběhem, stejně jako u většiny psů ubytovaných u nás v útulku.

31. března 2022 došlo k rozdělení spolku Storgé formou odštěpení a provoz Víceúčelového zařízení a útulku pro psy v Borovně je nově předmětem činnosti odštěpeného spolku U Františka, stejně jako veškeré aktivity týkající se kynologie. Název nového spolku byl zvolen podle svatého a námi oblíbeného patrona všech zvířat sv. Františka z Assisi. Cílem odštěpení bylo zkvalitnění služeb poskytovaných útulkem – nově vybudovaný výběh, koupací jezírko, nové výběhy ke kotcům, filtrace na vodu a jiné. Pejsky a veškerý chod útulku nadále zajišťujeme na stejné adrese i pod stejným vedením.

Jak to u nás vypadá se můžete podívat na následujících fotografiích. Budeme rádi, když nás přijedete osobně navštívit, zúčastníte se některé z našich akcí či materiálně nebo finančně podpoříte naši činnost, zařízení nebo konkrétně některého z našich čtyřnohých svěřenců, třeba formou virtuální adopce.

Fotogalerie:

Virtuální prohlídka:

Dokumenty:

Pro děti k vytisknutí:

Přejít nahoru